Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 4
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

Badaniami fitosocjologicznymi objęto miasto Kłobuck wraz z otuliną usytuowanych w województwie śląskim W sezonie wegetacyjnym 1989-1999 wykonano w zbiorowiskach zielnych 35 zdjęć fitosocjologicznych metodą Braun-Blanqueta. W wyniku przeprowadzonej analizy wyodrębniono na badanym terenie 14 zbiorowisk roślinnych, z których 10 zaklasyfikowano do zespołu. Są to: zbiorowisko z Lenina minor, Nupharo-Nymphaeetum albae, Sparganietum erecti, Phragmitetum australis, Typhetum latifoliae, Glycerietum maximae, Phalaridetum arundinaceae, zbiorowisko z Jasione montana, zbiorowisko z Deschampsia caespitosa, zbiorowisko z Holcus lanatus, Filipendulo-Geranietum, Scirpetum silvatici, Epilobio-Juncetum effusi, Arrhenathereteum eleatioris.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Magdalena Kurkowska
Stanisław Cabała

Abstrakt

Terenem i obiektem badań florystycznych było miasto Kłobuck wraz z otuliną położone w województwie śląskim. Badania przeprowadzono w latach: 1988 i 1989. Na badanym terenie zidentyfikowano 388 gatunków roślin naczyniowych. W wyniku analizy flory stwierdzono: najwięcej gatunków należy do rodzin Asteraceae, Poaceae i Rosaceae, 10% flory to trwale zadomowione antropofity, z form życiowych w ujęciu Raunkiaera dominują hemikryptofity, duży udział mają gatunki o silnej ekspansywności, pod względem warunków siedliskowych, dominują gatunki preferujące pełne światło z przejściowym ocienieniem, umiarkowane warunki termiczne, warunki wilgotności typowe dla gleb świeżych, trofizm podłoża odpowiadający glebom zasobnym, odczyn podłoża umiarkowanie kwaśny do słabo kwaśnego, dyspersję podłoża odpowiadającą glebom piaszczysto-gliniastym i podłoże o zawartości materii organicznej jak w glebach mineralno-próchniczych,na badanym terenie stwierdzono występowanie 6 gatunków objętych ochroną ścisłą i 8 gatunków objętych ochroną częściową oraz I gatunku narażonego na wymarcie i 13 rzadkich na terenie Górnego Śląska, zidentyfikowano 7 gatunków roślin górskich.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Magdalena Kurkowska
Stanisław Cabała

Abstrakt

Przeprowadzone badania dotyczące zbiorowisk wodnych i torfowiskowych na terenie Trzebini w roku 2000 wykazały ich małą różnorodność wynikającą z niewielkiej ilości dużych zbiorników wodnych oraz z przeprowadzenia melioracji osuszających. Wyróżniono 12 syntaksonów reprezentujących S klas: Lemnetea minoris (I), Polarne/ea (6), Utricularietea intermedio-minoris (I), l.ittorelletea uniflorae (I), ScheuchzerioCaricetea nigrae (I). Wśród opisanych jednostek 3 zespoły są narażone na wymarcie w obrębie Górnego Śląska: Myriophylletum verticillati, Hottonietum palustris, Valeriano-Caricetum jlavae (zespół o charakterze górskim).
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Stanisław Cabała
Alicja Suder
Słowa kluczowe Trzebinia town flora

Abstrakt

W wyniku przeprowadzonych badań na terenie Trzebini w latach 1999-2000 stwierdzono 642 gatunki roślin naczyniowych, z których znaczna część reprezentuje rodziny Asteraceae, Fabaceae , Cyperaceae, Poaceae, Rosaceae. Nie potwierdzono występowania 51 taksonów. Wśród form życiowych dominują hemikryptofity. Pod względem warunków siedliskowych najwięcej jest gatunków preferujących pełne światło z przejściowym ocienieniem oraz umiarkowanie cieple i umiarkowanie chłodne warunki termiczne, gleby świeże i wilgotne o pH od słabo kwaśnego po zasadowe, bogate w związki organiczne, piaszczysto-gliniaste lub ciężkie gliny. We florze miasta duży udział mają gatunki obcego pochodzenia (19,8%) Największą frekwencję mają archeofity, a wśród kenofitów - agriofity. Mimo znacznej synantropizacji flora miasta charakteryzuje się wysokim udziałem gatunków chronionych (40) i zagrożonych w skali Górnego Śląska (84). Natomiast gatunków górskich jest niewiele ( 15). Obszarem o największych walorach florystycznych na terenie Trzebini jest Podbuczyna, a o najmniejszych - Centrum i Chechlo.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Alicja Suder
Stanisław Cabala

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji