Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 4
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

W wodzie zbiornika Dzierżno Duże występują znaczne ilości bakterii potencjalnie chorobotwórczych, wnoszonych z wodą rzeki Kłodnicy, pochodzące z nie oczyszczonych ścieków sanitarnych. Ich liczebność zmniejsza się wraz z odległością od ujścia rzeki Kłodnicy do zbiornika. Pozaklasowa jakość wody (miano coli typu kałowego rzędu 0,002-0,008) przy ujściu Kłodnicy i w odległości 700 m od ujścia zarówno na powierzchni jak i przy dnie. W odległości około 1500 m woda osiągała III i II klasę czystości. Przy ujściu Kłodnicy do zbiornika obserwowano dużą liczebność paciorkowców kałowych, laseczek przetrwalnikowych z rodzaju Clostridium oraz pałeczek gram-ujemnych Pseudomonas aeruginosa (NPL 2400). Wskaźnik FC/FS wynosił ok. 4, co wskazuje na zanieczyszczenie wody odchodami ludzkimi. Nie stwierdzono zróżnicowania liczebności gronkowców chorobotwórczych w zależności od miejsca poboru prób. W badaniach przeprowadzonych metodami tradycyjnymi i najnowszymi, z użyciem przeciwciał [TECRA), nie stwierdzono w wodzie zbiornika występowania pałeczek z rodzaju Salmonella. Przeprowadzone badania, w zakresie gronkowców oraz Pseudomonas aeruginosa - wydają się potwierdzać znaczącą rolę zooplanktonu, jako elementu biocenozy odżywiającego się bakteriami, w procesach samooczyszczania.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Aleksandra Smyłla
Katarzyna Glowacka
Maciej Kostecki

Abstrakt

Badania nad przeżywalnością bakterii w wodzie prowadzono na szczepach: Escherichia coli K 12 J62- l oraz Escherichia coli KI 2 J62- l RI otrzymanych od cir P.J. McDermott' a z Uniwersytetu w Staffordshire. W wodzie pobranej z 2 punktów zbiornika Dzierżno Duże: filtrowanej (0,5 um - Syn por), sterylizowanej oraz po wprowadzeniu dodatkowego substratu odżywczego - glukozy, porównano przeżywalność plazmidowego i bezplazmidowego szczepu £. Coli. Wykazano, że liczba komórek bakteryjnych wprowadzonych do wody obniża się z różną szybkością zależnie od obecności czynników biotycznych. Obserwowano znaczący spadek liczebności bakterii w próbkach wody sączonej (92% i 46% w 3 dniu doświadczenia). Jest to prawdopodobnie wynikiem obecności w wodzie bakteriofagów charakterystycznych dla Ee coli Kl 2, których obecność, specyficzną zarówno dla szczepu plazmidowego jak i bezplazmidowego stwierdzono w użytej do badań wodzie. W próbkach wody sterylnej, pozbawionej flory autochtonicznej, obserwowano powolny, niewielki spadek liczebności od 7 do 21 dnia. W zastosowanym układzie doświadczenia nie stwierdzono istotnego polepszenia przeżywalności w obecności plazmidu. a niekiedy lepiej przeżywał szczep bezplazmidowy. Wprowadzenie glukozy spowodowało, że mimo obciążenia metabolicznego jakim jest plazmid dla komórki, przeżywalność obydwu szczepów była zbliżona.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Aleksandra Nadgórska
Aleksandra Smylła
Maciej Kostecki

Abstrakt

W 1998 roku przeprowadzono badania stanu sanitarnego wody największego w zachodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego antropogenicznego zbiornika wodnego na 11 wybranych stanowiskach zbiornika. Określono ogólną liczbę bakterii na agarze odżywczym (bulionowym) po 72 godzinach inkubacji w temperaturze 20°C oraz 37°C, bakterii z grupy coli, typu fekalnego oraz paciorkowców kałowych. U ujścia rzeki Kłodnicy do jeziora Dzierżno Duże stwierdzono miano grupy coli 0,000004, a miano coli typu fekalnego 0,0009. Są to wartości wskazujące na bardzo silne zanieczyszczenia wód fekaliami, wykraczające poza skalę wszelkich norm dla wód i ścieków. Wraz z odległością od ujścia rzeki Kłodnicy obserwowano zmniejszenie zarówno miana grupy coli, jak i miana coli typu fekalnego. W odległości około 1 km miano grupy coli malało około 100-krotnie, a miano coli typu kałowego !O-krotnie. Wartości te ulegały dalszemu zmniejszeniu wzdłuż linii nurtu odpowiednio aż do 0,1 i 1 na końcu jeziora, co pozwala zaszeregować wody na wypływie do I klasy czystości. Podobne wyniki uzyskano określając indeks coli. W wyznaczonych wzdłuż linii brzegowej (lewy brzeg) 4 stanowiskach obserwowano zróżnicowanie w jakości wody: wodę na stanowisku 8 zaklasyfikowano do III klasy czystości, natomiast na stanowisku 9, zależnie od pory roku, od I do III klasy. Stwierdzono zmniejszenie NPL paciorkowców kałowych wzdłuż linii nurtu z około 6000 u ujścia Kłodnicy do kilkunastu na ,,głęboczku" i kilku na końcu jeziora. W wyniku procesów samooczyszczania następuje silne zmniejszenie ogólnej liczebności drobnoustrojów, zmniejszenie wszystkich badanych wskaźników sanitarnych na odcinku pierwszego kilometra osi zbiornika. Spadek liczebności bakterii następuje wraz ze wzrostem przezroczystości wody. Szczególne znaczenie w procesie poprawy stanu sanitarnego w badanym zbiorniku odgrywa sedymentacja zawiesin alochtonicznych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Maciej Kostecki
Aleksandra Smyłła
Aleksandra Starczyńska

Abstrakt

The prevalence of heavy metals in wastewater is the cause of death of numerous organisms which take part in biological treatment of wastewater, that is why the aim of the study has been to asses the influence of cadmium and copper ions upon the microfauna of activated sludge. 5, 10, 50, and 100 mg/l of Cd2+ and Cu2+ were added into the samples of activated sludge and then, after 24 hours, the microscopic observations of activated sludge microfauna were carried out, and all changes concerning the amount of microfauna, functional groups, and species composition were determined. The results obtained allowed to find a high level of toxicity of Cd2+ and Cu2+ ions to activated sludge microfauna, which resulted in the changes in the value of the Sludge Biotic Index and classes of sludge, survivability of microfauna, and reduction in the number of taxonomic units. It was observed that Cu2+ ions are more toxic to activated sludge microfauna than Cd2+ ions in identical doses. Organisms sensitive to Cd2+ and Cu2+ ions have been found to be testate amoebae, Aspidisca sp. and Epistylis sp., as well as organisms relatively sensitive to tested metals, which turned out to be ciliates of Opercularia and Vorticella convalaria genera.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Aleksandra Smyłła
Maciej Kostecki
Piotr Krupa
Beata Malinowska
Anna Kliś

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji