Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 11
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

W pracy podjęto aktualne i ważne zagadnienie obejmujące swym zasięgiem ekologię, gospodarkę oraz racjonalne wykorzystanie pierwotnych nośników energii.W publikacji przedstawiono w ogólnym zarysie opracowany własny model redukcji tlenków azotu w procesie strefowego spalania węgla i gazu z odmetanowania kopalń (reburning) oraz praktyczne aspekty realizacji strefowego spalania przez modernizację spalania węgla i gazu w funkcjonujących od lat w energetyce kotłach pyłowych OCG-64, wyprodukowanych przez RAFAKO.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Barbara Białecka

Abstrakt

Celem pracy było zbadanie przydatności testów enzymatycznych do kontroli procesu biodegradacji substancji ropopochodnych. Oceniano zmiany aktywności wybranych enzymów wytwarzanych przez mikroorganizmy glebowe (dehydrogenaz, celulaz, proteaz i amylaz) w trakcie procesu degradacji zanieczyszczeń ropopochodnych. Podczas doświadczenia wazonowego stosowano glebę pochodzącą z terenu rafinerii, narażoną na długotrwałe działanie ropopochodnych. Jako modyfikacje, mające na celu polepszenie warunków usuwania zanieczyszczeń, wprowadzono biopreparat naturalny i biopreparat dostępny w handlu. Zastosowane modyfikacje nie wywarły wyraźnego wpływu na aktywność celulaz i proteaz. W przypadku amylaz i dehydrogenaz zaobserwowano natomiast znaczne wahania ich aktywności w próbach zmodyfikowanych. Zastosowanie biopreparatów wpłynęło jednak w znaczący sposób na stopień usunięcia węglowodorów ropopochodnych. W glebie z biopreparatem handlowym zostało usuniętych najwięcej frakcji ciężkich - 10,5% i węglowodorów ropopochodnych TPH - 20,4%, w glebie z biopreparatem naturalnym natomiast odnotowano najwyższy stopień usunięcia WWA, zwłaszcza tych o dużej liczbie pierścieni.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Wioletta Przystaś
Korneliusz Miksch
Anna Małachowska-Jutsz
Słowa kluczowe hydrocarbons ambient air

Abstrakt

Opisano oznaczanie wybranych lotnych związków organicznych (takich jak benzen, toluen, etylobenzen, ksyleny i fenol) oraz wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, WW A) w powietrzu atmosferycznym na terenie miasta Zabrze w 1997 roku. Próbki były pobierane na sorbenty (węgiel aktywny dla BTEX-ów, Chromosorb 102 dla fenolu i filtry polipropylenowe dla WW A) odpowiednio selektywne dla szerokiego zakresu oznaczanych substancji. Próbki po ekstrakcji rozpuszczalnikowej analizowano metodą kapilarnej chromatografii gazowej z detektorem płomieniowa-jonizacyjnym lub detektorem spektrometrii masowej z pułapką jonową. Stosując chromatograf gazowy wyposażony w detektor spektrometrii mas możliwe było zidentyfikowanie 35 związków organicznych w powietrzu atmosferycznym na terenie Zabrza. Układ GC-MS jest bardzo dobrym narzędziem w identyfikacji związków organicznych, chociaż detektor FID jest bardziej czuły dla oznaczeń ilościowych lotnych związków organicznych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Rajmund Michalski
Anna Węglarz
Ryszard Skrok

Abstrakt

W pracy scharakteryzowano proces reburningu. Wskazano wpływ poszczególnych parametrów na skuteczność zmniejszania zawartości NOx w spalinach. Podczas prowadzonych badań zastosowano wspomaganie procesu reburningu pulsacyjnym zaburzeniem wprowadzonego paliwa reburningowego. Stwierdzono wzrost skuteczności redukcji NOx wskutek wytworzonych pulsacji, które intensyfikują proces mieszania w obszarze redukcji.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Lech Szecówka

Abstrakt

W latach 1988 oraz 1998- 1999 przeprowadzono badania botaniczne na terenie projektowanego rezerwatu przyrody ,,Diabla Góra", położonego na terenie Bukowna we wschodniej części Wyżyny Śląskiej. Stwierdzono występowanie 57 gatunków mszaków (5 wątrobowców i 52 mchów), 248 taksonów roślin naczyniowych oraz 8 zbiorowisk roślinnych, w tym 5 w randze zespołu. Na szczególną uwagę zasługuje 20 gatunków roślin podlegających ochronie (12 całkowicie i 8 częściowo) oraz 22 gatunki roślin naczyniowych i 11 gatunków mszaków regionalnie rzadkich i zagrożonych. Do najcenniejszych zbiorowisk roślinnych należą płaty ciepłolubnej buczyny storczykowej Carici-Fagetum oraz fragmenty muraw kserotermicznych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Krzysztof Jędrzejko
Adam Stebel
Tadeusz Szczypek
Stanislaw Wika

Abstrakt

Badania próbek wody pochodzących z ujęć wodociągowych 10 miast miały na celu ocenę jakości wód podziemnych na obszarze gminy Gogolin. Zmiany 17 parametrów składu fizyczno- chemicznego wód analizowano zgodnie z polskimi standardami. Jakość wód podziemnych oszacowano na podstawie porównania uzyskanych wyników zarówno z wartościami granicznymi Polskich Norm dla wody do picia, jak i z kryteriami klasyfikacji zwykłych wód podziemnych na potrzeby monitoringu. Stwierdzono, że wody pobrane z każdego ujęcia spełniają wymagania stawiane wodom przeznaczonym do picia i na potrzeby gospodarcze. Stężenia większości parametrów wskazywały na wody najwyższej (klasa Ia) i wysokiej (klasa Ib) jakości. Zaobserwowano także wpływ czynników antropogenicznych na stan czystości wód podziemnych. Sporadyczne przekroczenia wartości granicznych odnotowano dla następujących wskaźników: azotu azotanowego - max. o 50% w Obrowcu i 20% w Choruli, siarczanów - 19% w Kamieniu Śląskim, żelaza - 100% w Górażdżach.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Izabela Czerniawska-Kusza

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji