Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Data

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 6
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

Osady ściekowe są dwufazową mieszaniną powstającą w procesie oczyszczania ścieków. Składają się one z około 90-99% wody i cząstek opadających, głównie organicznych, usuwanych w dalszym procesie oczyszczania. Uwodnienie osadów jest jedną z najważniejszych własności osadów ściekowych decydujących o gospodarowaniu osadami i kosztach ich utylizacji. Podstawowym celem przeprowadzonych badań było określenie cech reologicznych osadów ściekowych pochodzących z osadników wtórnych typowych oczyszczalni mechaniczno-biologicznych ścieków komunalnych. Badania reologiczne przeprowadzono przy pomocy wiskozymetru rotacyjnego z obrotowym cylindrem wewnętrznym.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Beata Malczewska
Słowa kluczowe dam reservoir ecotone ciliates

Abstrakt

Celem pracy była analiza zróżnicowania gatunkowego oraz liczebności orzęsków planktonowych w układzie: rzeka - ekoton (woda/woda) - zbiornik retencyjny (Zbiornik Zemborzycki, Wschodnia Polska). Zarówno bogactwo gatunkowe jak i obfitość orzęsków planktonowych były wyraźnie zróżnicowane w poszczególnych badanych strefach. Najwyższą różnorodność i liczebność orzęsków stwierdzono w strefie ekotonowej. Najbardziej uboga jakościowo i ilościowo okazała się natomiast rzeka Bystrzyca. Niezależnie od strefy, w strukturze troficznej dominowały gatunki bakteriożerne, najniższy zaś udział miały gatunki glonożerne. Czynnikami w największym stopniu wpływającymi na występowanie protozoopłanktonu były stężenia w wodzie fosforu ogólnego, fosforanów oraz całkowitego węgla organicznego.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Tomasz Mieczan
ORCID: ORCID
Monika Tarkowska-Kukuryk

Abstrakt

Przeprowadzono badania zawartości rtęci w wodzie 16 jezior Suwalskiego Parku Krajobrazowego: Kluczysk, Szurpily, Jeglówek, Bocznel, Jaczno, Linówek, Perty, Białe, Czarne, Udrynek, Szelment Wielki, Krejwelek, Hańcza, Sumowo, Kojle i Kopane. Badania przeprowadzono trzykrotnie: w sierpniu 1994, lutym 1995 i październiku I 996. Analizy przeprowadzono w próbkach wody pobranej z warstwy powierzchniowej i około I m nad dnem w najgłębszym miejscu jezior. Rtęć oznaczono metodą zimnych par ASA z zastosowaniem amalgamacji bezpłomieniowej. Oprócz rtęci w próbkach wody oznaczono odczyn, zawartość tlenu rozpuszczonego i nasycenie wody tlenem, przewodnictwo elektrolityczne oraz twardość ogólną.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Wojciech Dobicki
Ryszard Polechoński
Przemysław Pokorny

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji