Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 4
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

Tematyka ekologiczna jest obecna współcześnie zarówno w książkach, jak i w czasopismach dla dzieci. W latach 2017–2021 „Kukbuk Dzieciaki”, jako pismo kształtujące postawę świadomego i wytrawnego odbiorcy kulinariów, a także promujące edukację i dobrą zabawę zamieszczało również materiały dotyczące proekologicznych zachowań. Artykuł ukazuje strategie wydawcy, który próbuje godzić komercyjny charakter pisma z misją popularyzowania ochrony planety i prawidłowych nawyków żywieniowych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Bogumiła Staniów
1

  1. Instytut Nauk o Informacji i Mediach, Uniwersytet Wrocławski pl. Uniwersytecki 9/13, PL 50-137 Wrocław

Abstrakt

Autor bada, w jaki sposób czasopisma kierowane do dzieci przed drugą wojną światową prezentowały informacje o wojnach, powstaniach i działaniach polskiej armii. Sprawdza, w jakich kontekstach mówiono wówczas o wojsku i żołnierzach. Analiza obejmuje czasopismo zatytułowane „Poranek. Tygodnik dla starszych dzieci”, ukazujące się w latach 1937–1939.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Marcin Zaborski
1
ORCID: ORCID

  1. Instytut Nauk Społecznych, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, ul. Chodakowska 19/31, PL 03-815 Warszawa

Abstrakt

W artykule scharakteryzowano ukazującą się w Warszawie w latach 1937–1938 „Gazetkę Radiową” adresowaną do najmłodszych użytkowników — nowego w tamtych czasach środka masowego przekazu — radia. Dokonano analizy formalno-wydawniczej oraz zawartości treściowej periodyku, zaprezentowano go na tle innych polskich czasopism radiowych dwudziestolecia międzywojennego. Szacuje się, że od 1923 r., kiedy to prasy drukarskie opuścił pierwszy polski periodyk radiowy pt. „Przegląd Radiotechniczny”, ukazywało się w Polsce przeszło 50 tytułów z tego segmentu prasowego. Na ich łamach zwracano uwagę na różne aspekty radiotechniki oraz radia jako powszechnego nadawcy.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Izabela Krasińska
1
ORCID: ORCID

  1. Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, ul. Uniwersytecka 17, PL 25-406 Kielce

Abstrakt

Autor analizuje ukazujące się w 1945 i 1946 roku wydania tygodnika dla dzieci „Świerszczyk” i rekonstruuje stworzony w nich obraz II wojny światowej. Pyta o to, jak czasopismo odnosiło się do walk zakończonych w nieodległej przeszłości. Czy — a jeśli tak, to w jaki sposób — przypominało ofiary wojny? I czy przywoływało lub kreowało jej bohaterów?
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Marcin Zaborski
1
ORCID: ORCID

  1. Instytut Nauk Społecznych SWPS, Uniwersytet Humanistycznospołeczny, ul. Chodakowska 19/31, PL 03-815 Warszawa

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji