Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 10
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

Portret niedawno zmarłego doktora Jerzego Mańkowskiego, filologa klasycznego i badacza literatury polskiego średniowiecza i renesansu, odmalowany w dziesięciu wspomnieniach: kolegów, uczniów i córki. Na pamięć zasługuje nie tylko rozległa erudycja i celne sądy doktora Mańkowskiego, ale także porywający styl jego wykładów i nauczania oraz pasja, którą zarażał uczniów i czytelników swoich prac. Bliscy i przyjaciele wspominają również jego zamiłowanie do wspólnych wędrówek górskich.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Juliusz Domański
Katarzyna Golanowska
Inga Grześczak
Roman Krzywy
ORCID: ORCID
Ariadna Masłowska-Nowak
Agnieszka Mitura
Marcin L. Morawski
Alina Nowicka-Jeżowa
Barbara Opała
Mikołaj Szymański

Abstrakt

Wspomnienie o Cecylii Zofii Gałczyńskiej, archeologu i bibliografie, autorce prac dotyczących między innymi starożytnych zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz historii Szczecina, w szczególności wybitnych szczecińskich uczonych, Erwina Ackerknechta oraz Walthera Amelunga.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Joachim Śliwa
1
ORCID: ORCID

  1. Instytut Archeologii, Uniwersytet Jagielloński

Abstrakt

On December 6, 2022, Professor Hanna Taborska, an outstanding linguist, Slavicist, distinguished researcher of the Kashubian language, doctor honoris causa of the University of Gdańsk, Righteous Among the Nations passed away at the age of 92. She worked continuously for 58 years at the Institute of Slavic Studies of the Polish Academy of Sciences in Warsaw. She is the author of over 500 scientific publications, including fundamental works in the field of Kashubian and Slavic studies.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Jadwiga Waniakowa
1
ORCID: ORCID

  1. Instytut Języka Polskiego PAN Kraków

Abstrakt

Profesor Łucjan Krause, wieloletni kierownik Zakładu Fizyki Uniwersytetu Windsorskiego, zmarł 4 lipca 2022 roku w Windsorze, w prowincji Ontario w Kanadzie. Był on wybitnym fizykiem polsko-kanadyjskim, który przyczynił się znacząco do rozwoju fizyki atomowej, molekularnej i optycznej. Urodzony w Poznaniu w dniu 8 stycznia 1928 roku, jako harcerz i żołnierz Armii Krajowej (pseudonim „Leonidas”), uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, zaś po jego upadku został wysłany do obozu jenieckiego w Bergen-Belsen, w Niemczech. W 1951 roku po ukończeniu studiów w King’s College Uniwersytetu Londyńskiego wyemigrował do Kanady i rozpoczął studia w zakresie fizyki na Uniwersytecie w Toronto. W 1955 roku na tym Uniwersytecie otrzymał stopień doktora fizyki na podstawie pracy dotyczącej spektroskopii ramanowskiej gazów, wykonanej pod kierunkiem Profesora Harry’ego Welsha. Następnie w okresie trzech lat pracował jako associate profesor fizyki w Memorial University of Newfoundland w St. John’s na Nowej Fundlandii. W roku 1958 przyjął zaproszenie z University of Windsor i został kierownikiem Zakładu Fizyki. Stworzył tam dynamicznie rozwijający się ośrodek naukowy, w którym rozwinął na szeroką skalę badania doświadczalne niesprężystych zderzeń atomowych. Główna uwaga w tych badaniach była skupiona na problemach przekazywania energii wzbudzenia między zderzającymi się atomami, wygaszaniu fluorescencji przez gazy molekularne oraz, w okresie późniejszym, na spektroskopii laserowej ekscymerów metalicznych. W 1963 roku zapoczątkował współpracę z prof. Aleksandrem Jabłońskim, kierownikiem Katedry Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dzięki tej współpracy liczni fizycy, najpierw z Torunia, a później także z innych polskich ośrodków naukowych, brali udział – w ramach staży podoktorskich – w badaniach doświadczalnych przy użyciu aparatury laserowej, wówczas w Polsce nieosiągalnej. W ten sposób Łucjan Krause wniósł istotny wkład do rozwoju fizyki w Polsce. Jako wyraz uznania jego zasług Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w 1983 roku nadał mu tytuł doktora honoris causa.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Józef Szudy
1

  1. Instytut FizykiUMK, Toruń

Abstrakt

Profesor Michał Głowiński zmarł 29 września 2023 r. Nauka polska straciła wielkiego humanistę i pisarza. Ten tekst daje krótkie przypomnienie jego biografii, twórczości i wpływu na środowisko naukowe.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Grażyna Borkowska
1

  1. Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa

Abstrakt

W tym krótkim artykule przedstawiona została sylwetka i dorobek prof. Zenona Waszczyszyna, członka rzeczywistego PAN i członka czynnego PAU, profesora Politechnik Krakowskiej i Rzeszowskiej, doktora honoris causa Uniwersytetu Technologii i Ekonomii w Budapeszcie, twórcy szkół naukowych w zakresie stateczności konstrukcji inżynierskich i mechaniki ustrojów powierzchniowych oraz w zakresie metod inteligencji obliczeniowej, w szczególności sztucznych sieci neuronowych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Jerzy Pamin
1

  1. Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji