Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 116
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

Celem zaprezentowanych badań było doskonalenie jakości modelowania numerycznego metodą CFO rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń gazowych w laboratorium badawczym ze źródlcm znacznika gazowego i odciągiem miejscowym przy wentylacji ogólnej mieszającej, prowadzone przy wykorzystaniu identyfikacji eksperymentalnej przepływu. Przedstawiono krótką informację o metodzie CFO w zastosowaniu do modelowania przepływu powietrza i zanieczyszczeń gazowych. Scharakteryzowano badany obiekt i dotyczące go dane eksperymentalne. Podano sposób budowy jego modelu obliczeniowego ze szczególnym zwróceniem uwagi na modelowanie nawiewnika. Porównano wyniki obliczeń i pomiarów prędkości powietrza i stężenia zanieczyszczenia gazowego. Podjęto próbę poprawienia jakości wyników obliczeń rozkładów stężenia znacznika gazowego przez zwiększenie dokładności odwzorowania nawiewnika, wypływającej z niego strugi oraz pola przepływu powietrza w rejonie źródła zanieczyszczenia i ssawki. Sprawdzono możliwość wykorzystania wyników obliczeń numerycznych do wyznaczania skuteczności działania odciągu miejscowego.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Barbara Lipska

Abstrakt

Krzem, jeden z ważniejszych pierwiastków dla okrzemek, jest często poza głównym nurtem zainteresowań w czasie badań wód powierzchniowych. W ostatnim dziesięcioleciu wicie związków krzemu z detergentów trafiło do wód powierzchniowych wraz ze ściekami komunalnymi. W niniejszej pracy opisano wpływ krzemianów oraz detergentów krzemianowych na wielkość produkcji pierwotnej oraz ilość wytworzonej biomasy. Testy wykazały, że detergenty zawierające krzemiany zwiększały produkcję biomasy oraz miały wpływ na produkcję pierwotną
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Tomasz Ciesielczuk
ORCID: ORCID
Izabela Czerniawska-Kusza

Abstrakt

Wykonano badania pryzm energetvczuych na składowisku odpadów w Zakurzewie kolo Grudziądza. Badania pozwoliły odpowiedzieć na następujące pytania: czy warto jest rozkopywać pryzmy, jakie rodzaje materiałów mogą być odzyskane po rozkopaniu pryzm. jakie procesy zachodzą obecnie w pryzmach? Stwierdzono. że rworzvwa. frakcja mineralna odpadów oraz frakcja przesiewowa o uziarnieniu < 10 mm stanowiły około 75-90% całkowitej masy odpadów zdeponowanych w pryzmach. Z tego względu te grupy odpadów powinny być wyselekcjonowane z masy odpadów w pryzmach. Drobne frakcje - I frakcja odpadów (o średnicy uziarnienia < 10 mm) oraz Il frakcja o średnicy pomiędzy 10-40 mm stanowiły znaczący udział 50-93% całkowitej masy odpadów w pryzmach. Zawartość materii organicznej w suchej masie frakcji I była wysoka, w zakresie od 71,6 do 86,8% s.m. Frakcja ta. może być wykorzystana na składowisku jako warstwa biologiczna. nie powinna być jednak traktowana jako material obojętny ze względu na wysoką koncentracje zanieczyszczeń w wyciągu wodnym. Ze względu na niski procent zmniejszenia materii organicznej w pryzmach W l - W6 dalsza fermentacja z pozyskicm biogazu jest wskazana. W celu poprawy struktury odpadów oraz zmniejszenia emisji odorów z odpadów, po rozkopaniu. a przed sortowaniem odpadów zaleca się ich suszenie.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Marek Hassa-Agopsowicz
Andrzej Białowiec
Maja Radziemska

Abstrakt

Kompleksowy układ podczyszczania ścieków pochodzących z przetwórstwa ryb w Zakładzie SUPERFISH uwzględnia również zagospodarowanie odpadów powstających w czasie pracy tego układu. W artykule przedstawiono wyniki badań procesu pirolizy odpadów foliowych pochodzących z Zakładu z dodatkiem odwirowanego osadu i tłuszczów poflotacyjnych. Do zagospodarowania wtórnych odpadów pozostających po procesie pirolizy zastosowano proces cementacji. Otrzymane wyniki badań aproksymowano równaniami przy zastosowaniu metody punktu centralnego. Uzyskane równania poddano weryfikacji. Uzyskane wyniki pokazały, że piroliza jest skuteczna w neutralizacji badanych odpadów, natomiast wtórny odpad po procesie pirolizy poddany solidyfikacji nie stanowi zagrożenia dla środowiska.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Tadeusz Piecuch
Tomasz Dąbrowski

Abstrakt

Celem badań było ustalenie. w jakim stopniu obecność cynku, na poziomie granicznej zawartości określonej dla osadów stosowanych w rolnictwie (przekraczającej zawartość oznaczoną w osadach odprowadzanych z oczyszczalni). wpływała na zmiany zawartości WWA w tych osadach przechowywanych w warunkach tlenowych. Badania prowadzono z wykorzystaniem osadów ustabilizowanych biochemicznie i odwodnionych. Zmiany stężeń WWA śledzono równolegle w czterech seriach: osadach pobranych z oczyszczalni (po prasach filtracyjnych), osadach z dodatkiem mieszaniny wzorcowej, z dodatkiem cynku oraz z dodatkiem mieszaniny wzorcowej i cynku. Wykorzystano mieszaninę standardową PAH Mix 16 związków w benzenie i dichlorometanie (1:1). Cynk wprowadzano do osadów w postaci roztworu chlorku cynku. po uwzględnieniu zawartości początkowej. w takiej ilości, aby zawartość końcowa nie przekraczała 2500 mg Zn/kg s.m. Osady inkubowano przez 90 dni w temperaturze 20°C przy nieograniczonym dostępie tlenu. Oznaczenia WWA przeprowadzono na początku doświadczenia (zawartość początkowa), po 15. 30, 45. 60, 7<. i 90 dniach każdorazowo w dwóch powtórzeniach. Oznaczenia jakościowo-ilościowe WWA prowadzono z wykorzystaniem zestawu GC-MS. Identyfikowano 16 WWA zgodnie z listą US EPA.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Maria Włodarczyk-Makuła
Marta Janosz-Rajczyk

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji