Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 20
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

Artykuł zawiera analizę stosowania plomb ołowianych we wczesnośredniowiecznej Polsce, jako metody kontroli handlowej i celnej w sytuacji kryzysu gospodarczego. Zwyczaj plombowania towarόw przez Piastów jest postrzegany jako transfer kulturowy z Rusi. Polskie plomby handlowe były używane równolegle z brakteatami guziczkowymi w okresie od połowy XIII do połowy XIV w. Wyobrażone na nich przedstawienia nawiązywały do znaków na brakteatach i znacznie różniły się od plomb typu drohiczyńskiego z terenów Rusi. Nadzwyczajna liczba odnalezionych w Drohiczynie plomb może być odzwierciedleniem przesunięcia szlaków handlowych wskutek konfliktów zbrojnych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Aleksandr Musin
1
ORCID: ORCID

  1. Centre Michel de Boüard-Centre de Recherches Archéologiques et Historiques anciennes et médiévales (CRAHAM), UMR 6273, CNRS/Université de Caen Normandie

Abstrakt

W zbiorach Grodzieńskiego Państwowego Muzeum Historyczno-Archeologicznego znajduje się skarb denarów Cesarstwa Rzymskiego, znaleziony w pobliżu wsi Ciapy w rejonie szczuczyńskim obwodu grodzieńskiego Białorusi. Do muzeum trafiło 28 denarów dynastii Antoninów, z których najmłodszy pochodzi z lat 191–192. Rejon szczuczyński oraz tereny przyległe znane są z największej na Grodzieńszczyźnie liczby znalezisk monet rzymskich, w tym skarbów. Znaleziono tu osiem depozytów gromadnych, z których tylko dwa trafiły do zbiorów muzealnych. Liczne importy rzymskie i wschodniogermańskie odnotowane w rejonie szczuczyńskim, a także na terenach sąsiednich, pozwalają postawić hipotezę o penetracji Gotów na prawobrzeżną część dorzecza Niemna lub o ich silnym wpływie na miejscową ludność bałtyjską.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Vital Sidarovich
1
ORCID: ORCID
Tatsiana Sialverstava
2
Jan Lialievich
2

  1. Uniwersytet Warszawski Wydział Archeologii
  2. badacz niezależny

Autorzy i Afiliacje

Przemysław Paruzel
Adam Jakub Jarych
Krzysztof Jarzęcki
Jerzy Piniński
Paweł Kaźmierczak
Dawid Maciejczuk
Borys Paszkiewicz
Agata Macionczyk

Abstrakt

Artykuł poświęcony jest monetom dominialnym wyemitowanym przez Jana Turno w jego majątku ziemskim w Słomowie. Autor prezentuje skróconą historię rodziny Turno oraz życiorys samego Jana Turno, a następnie wyjaśnia okoliczności emisji pieniądza zastępczego ze Słomowa w Wielkopolsce, pow. obornicki.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Bartłomiej Czyżewski
ORCID: ORCID

Abstrakt

W zbiorze kwartników śląskich Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się unikatowy, dotąd nieokreślony typ Fbg 1109. Dotychczasowe próby ustalenia atrybucji dla tej monety oparte były na niejasnych przesłankach. Badacze umieszczali emisję tego kwartnika w księstwie wrocławskim lub świdnickim. Ponowna analiza stempli monety pozwoliła na przedstawienie nowej propozycji atrybucji.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Dawid Maciejczuk
1
ORCID: ORCID

  1. Institute of ArchaeologyUniversity of Wrocław

Abstrakt

Skarb odkryty w Rosji w 2019 r., w nieznanej miejscowości na wschód od Petersburga ( tpq 1008/9), zawierał również trzy monety polskie Bolesława Chrobrego (992–1025), nieznanych dotychczas typów (Mikhel’son 2023). Jedna z tych monet nosi inskrypcję: +POZZNANI, co stanowi najstarszy zapis nazwy Poznania, ówczesnego ośrodka stołecznego (Ryc. 1). Strona odwrotna tej monety, tak jak i dwóch pozostałych, została wybita stemplem z inskrypcją: AЯЄAHLAT (Ryc. 1–3). Stempel ten jest już znany z łańcucha 1 połączeń stempli Bolesława Chrobrego. Umożliwiło to włączenie do tego łańcucha również monet nowo odkrytych. W konsekwencji łańcuch 1 można było rozbudować, doprecyzować jego chronologię (ok. 998–1010) i ustalić, że stemple w nim powiązane były używane w mennicy w Poznaniu.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Stanisław Suchodolski
1

  1. Institute of Archaeology and Ethnology Polish Academy of Sciences

Abstrakt

W artykule zaprezentowano interpretację monety znalezionej przed kilku laty na Kujawach. Według najbardziej prawdopodobnej hipotezy jest to odlewana barbarzyńska kopia barbarzyńskiego naśladownictwa denara rzymskiego. Innymi słowy najprawdopodobniej barbarzyńcy sporządzili (metodą odlewania) kopię naśladownictwa wykonanego wcześniej (przypuszczalnie wybitego stemplami) przez innych barbarzyńców na podstawie rzymskiego oryginału. W ostatnich latach odnotowano liczne barbarzyńskie kopie i barbarzyńskie naśladownictwa denarów rzymskich. Autorowi artykułu nie są jednakże znane żadne odlewane kopie naśladownictw, w związku z czym, biorąc pod uwagę obecny stan badań, opisany w artykule zabytek należy uznać za unikat.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Arkadiusz Dymowski
1
ORCID: ORCID

  1. University of Warsaw Faculty of Archaeology

Abstrakt

Artykuł dotyczy medalu autorstwa Johanna Philipa Holzhaeussera, podarowanego w 1780 r. Ignacemu Krasickiemu przez Stanisława Augusta. Na podstawie źródeł (m.in. archiwalia, korespondencja) przedstawiono okoliczności jego realizacji oraz recepcję za życia obdarowanego i po 1801 r. Przeanalizowano także towarzyszące medalowi przesłanie, łącząc je z polityką medalierską Stanisława Augusta.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Magdalena Kinga Górska
1
ORCID: ORCID

  1. Instytut Badań Literackich Polska Akademia Nauk

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji