ACADEMIAczasopismo popularnonaukowe Polskiej Akademii
Nauk promujące w kraju i za granicą osiągnięcia polskich badaczy.
Artykuły w „Academii” pisane są językiem przystępnym dla przedstawicieli
różnych dziedzin nauki, ale także dla studentów, uczniów i wszystkich
innych czytelników zainteresowanych tematyką popularnonaukową. Od 2005
roku czasopismo ukazuje się w dwóch wersjach językowych (po polsku i po
angielsku).
ISSN
1733-8662
Wydawcy
Polska Akademia Nauk
Redakcja:
Jolanta Iwańczuk (redaktor naczelna, nauki o Ziemi)
Daniel Sax (redaktor, tłumacz)
Mariusz Gogól (nauki biomedyczne i biochemiczne)
Patrycja Strzetelska(nauki humanistyczne)
Witold Zawadzki (nauki ścisłe i techniczne)
Dominik Wódz (redakcja językowa)
Andrzej Figatowski (grafika)
Sylwia Piwowar (edycja zdjęć)
Anna Bielec (koordynator projektu)
Rada naukowa:
Marek Konarzewski prezes PAN (przewodniczący)
Dariusz Jemielniak wiceprezes PAN (wiceprzewodniczący)
Ludzkość jest zmuszona do zmiany sposobu, w jaki korzysta ze źródeł energii. Powinna przestać wydobywać paliwa kopalne i skupić się na OZE, zwłaszcza słońcu. Taka transformacja może okazać się długo poszukiwanym Świętym Graalem energetyki.
Sprawiedliwa transformacja powinna leżeć na sercu nie tylko regionom górniczym, dla których jest szansą na skok technologiczny. To także możliwość dla całej Polski na znaczną poprawę jakości życia i osiągnięcie neutralności klimatycznej.
Klimat jako zasób naturalny wyczerpuje się w znanej nam formie, a powodem tego jest stale zwiększające się zapotrzebowanie człowieka na energię. Najbardziej emisyjne sektory to te związane z zapewnieniem naszej wygody i dobrobytu. O tych zagadnieniach opowiada prof. dr hab. Mirosław Miętus z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Na temat miksu energetycznego różne grupy społeczne mają odmienne zdania. Zmienia się on w czasie, w tempie, którego większość konsumentów energii nie docenia. Zmienia się nawet w Polsce, z pewnością niebędącej liderem transformacji energetycznej.
Magazyny energii jako elastyczny zasób wszechstronnie wspierający pracę sieci będą niezbędne, gdy zabraknie pełniących dotąd funkcje regulacyjne elektrowni cieplnych.
Profesor Anna-Katharina Hornidge tłumaczy, jak łączyć perspektywy naukowców, polityków, obywateli, przedsiębiorstw i państw w sposób, który pozwoli realnie walczyć z kryzysem klimatycznym.
Czy neutralność klimatyczna jest celem osiągalnym dla Polski oraz co oznacza i z czym się wiąże to cywilizacyjne wyzwanie, odpowiada dr hab. inż. Bolesław Zaporowski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Poznańskiej.
Odnawialne źródła energii w swoim pierwotnym założeniu miały być środkiem zaradczym na wzrastające zapotrzebowanie na energię elektryczną i coraz większe korzystanie z zasobów kopalnych. Mają być również głównym elementem nowego zielonego ładu w energetyce, w którym emisje CO2 będą zbilansowane z jego absorbcją.
Wobec konieczności przekształcenia energetyki polskiej z węglowej na niskoemisyjną warto się zastanowić, jaką drogą mamy iść: czy budować elektrownie wiatrowe i słoneczne, czy też elektrownie jądrowe?
Jak wygląda i jak działa biologiczna elektrownia? Dlaczego produkcja „cząsteczki energii” stanowi tak skomplikowany proces? Dlaczego nasiona się starzeją i czy jest to konsekwencją zmian klimatu? Odpowiedzi na te pytania związane są z jedną z najbardziej złożonych organelli – mitochondrium.
Aby subskrybować czasopismo wpisz swój adres e-mail:
*Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia i zaznaczenia. Aby
subskrybować czasopismo musisz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
Na Twój adres mailowy została wysłana wiadomość. Sprawdź swoją skrzynkę pocztową i potwierdź subskrybcje czasopisma. Dziękujemy.