Nauki Techniczne

Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management

Zawartość

Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management | 2000 | No 3

Abstrakt

W artykule przedstawiono przykład zastosowania wybranych metod taksonomii numerycznej do oceny gospodarki zasobami złóż węgla kamiennego w kopalniach Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Do grupowania kopalń, na podstawie zestawu wybranych cech diagnostycznych, wykorzystano metodę WARDA. W wyniku grupowania otrzymano grupy kopalń, które były podstawą do podziału badanego okresu ( 1981-1997) na fazy wyróżniające się podobieństwem struktury badanych obiektów. W wyniku zastosowania algorytmu taksonomicznego dokonano periodyzacji, uzyskując trzy jednorodne okresy. Okresy te, jak również grupy kopalń, scharakteryzowano wykorzystując dwa wskaźniki: wskaźnik gospodarki zasobami (WGZ) i wskaźnik jakości zasobów (WJZ). Oba wskaźniki skonstruowano na podstawie miary syntetycznej, która stanowi średnią arytmetyczną z doprowadzonych do porównywalności poprzez normalizację przyjętych zmiennych diagnostycznych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Eugeniusz Jacek Sobczyk

Abstrakt

Optymalizacja działalności kopalń, w tym również zakładów przeróbczych, z punktu widzenia kryteriów finansowych jest w warunkach gospodarki rynkowej koniecznością. Takim uniwersalnym kryterium finansowym dla wszystkich jednostek gospodarczych jest zysk. Jednym z istotnych elementów wpływających na wielkość zysku s,1 koszty pozyskania węgla (sortymentów handlowych). Górnictwo węgla kamiennego charakteryzuje się specyficznymi warunkami działalności produkcyjnej i procesem technologicznym, które determinowane są między innymi: dużą zmiennością warunków geologiczno-górniczych i przemieszczaniem się miejsca wydobycia węgla oraz wysokim stopniem zależności od warunków technicznych. W pracy przyjęto koncepcję rachunku ciągnionego, którego graficznym obrazemjest syntetyczny model blokowy. Powoduje to rozdzielenie kosztów na bloki technologiczne wydobycia i przeróbki węgla kamiennego. Model ujmuje całość procesu wydobycia węgla kamiennego w dwóch układach przestrzennych: - układ pionowy, który proces produkcyjny dzieli na dwie strefy przestrzenne: produkcja dołowa i produkcja powierzchniowa; -- układ poziomy. który proces produkcyjny dzieli na trzy strefy przestrzenne, a to: procesy przygotowawcze. produkcja zasadnicza, działania zabezpieczające proces produkcyjny. W przypadku przeróbki węgla kamiennego model uwzględnia wszystkie możliwe warianty przeróbki węgla, a mianowicie przeróbkę: klas grubych -wielkość ziarn powyżej 120(200) mm, klas średnich - wielkość ziarn od I 0(20) do 120(200) mm. klas miałowych -wielkość ziarn od 0,5 do 12(20) mm, klas najdrobniejszych - wielkość ziarn poniżej 0.5 mm. produktów pośrednich (przerostów), produktów niewzbogaconych.
Procesy przeróbcze podzielono według układu poziomego dekretującego koszty na cztery rejony przestrzenne: - przygotowanie procesu - cztery stanowiska powstawania kosztów, - operacje główne - sześć stanowisk powstawania kosztów, - operacje pomocnicze - pięć stanowisk powstawania kosztów, - operacje uzupełniające - sześć stanowisk powstawania kosztów.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Eugeniusz Mokrzycki

Abstrakt

W artykule scharakteryzowano główne mikrostrukturalne typy gruntów spoistych (skał ilastych), takie jak: komórkowa, szkieletowa, matrycowa, turbulentna, laminarna, a także mikrostruktury typu przejściowego: komórkowo- matrycowa, matrycowe-turbulentna oraz matrycowe-laminarna. Ich opis oparto na wynikach badań z zastosowaniem elektronowego mikroskopu skaningowego (SEM). Mikrostruktury te poddano w laboratorium Instytutu Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej Wydziału Geologii UW ilościowej analizie parametrów przestrzeni porowej, którą odniesiono do różnych genetycznych typów gruntów spoistych: lessy, gliny lodowcowe, iły mioceńskie zapadliska przedkarpackicgo, iły zastoiskowe, iły mioplioccńskie oraz zwietrzeliny iłów mioceńskich zapadliska przedkarpackiego. Wyniki uzyskano w oparciu o system SEM-program komputerowy STIMAN. Dla gruntów o mikrostrukturze laminarnej zaproponowano homogenizowany model mechaniki oparty na teorii konsolidacji Biota. Otrzymano równania homogenizowanego modelu opisującego makrodeformacje szkieletu i cieczy w postaci liniowych równań różniczkowych cząstkowych o stałych współczynnikach oraz określające dodatkowe niewiadome nazwane parametrami mikrolokalnymi w postaci liniowych równań algebraicznych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Barbara Grabowska-Olszewska
Ryszard Kaczyński
Stanisław Matysiak

Abstrakt

Ryzykiem określa sit, sytuację decyzyjną podejmowaną w warunkach niepewności co do przyszłego scenariusza zdarzeń związanych z tą decyzją. Ryzyko ma charakter wielowymiarowy i może dotyczyć wszystkich aspektów projektu inwestycyjnego. W zarządzaniu ryzykiem wyróżnia się jego identyfikację, ocenę i minimalizowanie. W artykule przedstawiono syntetyzujące metody oceny ryzyka. Z metod podstawowych przedstawiono strategiczną oceni, ryzyka i ocenę ryzyka przepływów pieniężnych. Z metod pomocniczych przedstawiono oceni, ryzyka związanego ze skalą produkcji i oceni, ryzyka związaną z wysokim poziomem stałych kosztów projektu.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Krystyna Wanielista
Jerzy Kicki
Herbert Wirth

Abstrakt

Stopa dyskontowa stosowana do oceny ekonomicznej górniczych projektów inwestycyjnych za pomocą zdyskontowanych przepływów gotówkowych jest zasadniczym parametrem, odzwierciedlającym poziom ryzyka związany z daną inwestycją. Artykuł podaje rodzaje stóp dyskontowych powszechnie stosowanych w górnictwie oraz próbuje określić wysokość stopy dyskontowej dla KGHM Polska Miedź SA.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Piotr Saługa

Abstrakt

Jednym z elementów analizy ryzyka jest prawdopodobieństwo wystąpienia niepowodzenia. Przedstawiono sposób oceny prawdopodobieństwa niepowodzenia dla wyrobiska lub rejonu eksploatacji zagrożonego tąpaniami. Przyjęto, że model określania prawdopodobieństwa zaistnienia niepowodzenia jest określony w oparciu o rozkład Poissone'a, który jest użyty do wyznaczania prawdopodobieństwa zniszczenia. Przeprowadzono przykładowe obliczenia, w których prawdopodobieństwo wystąpienia niepowodzenia zostało opisane przez przekroczenie krytycznej wielkości przyspieszenia drgań cząsteczek górotworu. Przedstawiono zalety i ograniczenia analizy ryzyka oraz podkreślono, że mimo znaczącego rozwoju metod tej analizy jej zastosowanie w górnictwie jest niewielkie.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Elżbieta Pilecka

Abstrakt

W artykule omówiono metody prognozowania parametrów złoża w bloku obliczeniowym stosowane w kopalniach rud miedzi LGOM. Prognozowanie przeprowadzono za pomocą systemów informatycznych wykonanych w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. Podstawą prognozy są parametry złoża wyliczane dla prób bruzdowych położonych w obszarze bloku obliczeniowego oraz w pewnymjego otoczeniu.W artykule przedstawiono zestaw parametrów złoża podlegających prognozie oraz stosowane metody prognozowania, a mianowicie: metodę plasterkowania, metodę średnich oraz metodę gcostatystyczną. W artykule przedstawiono także metodę prognozowania rozkładu wartości parametrów złoża, wykorzystującą metody gcostatystyeznc, a w szczególności kriging blokowy. W artykule omówiono zalety i wady każdej z metod oraz okoliczności, w których powinny być stosowane
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Wiesława Sałacka
Jerzy Sałacki

Abstrakt

W pracy przedstawiono wyniki hydrotermalnej syntezy zeolitowych tufów bazaltowych ze złoża bazaltu w Graczach. Syntezę hydrotermalną przeprowadzono bezciśnieniowo w temperaturze 95-100°C. Celem badań było wzbogacenie tufów w sorpcyjne składniki zeolitowe przez oddziaływanie sztucznych roztworów hydrotermalnych. Syntezę przeprowadzono w dwóch wariantach: pierwszy przy zastosowaniu roztworu ługu sodowego, drugi z mieszaniną ługu sodowego i szkła wodnego. Przeprowadzona synteza wykazała, że w warunkach bezciśnieniowego działania roztworami hydrotermalnymi wzbogaconymi w sód i krzemionkę można uzyskać wzrost zawartości w tufie zeolitów w postaci analcymu, philipsytu i chabazytu, przy jednoczesnym rozkładzie chemicznym składników bazaltu, obniżajacych własności sorpcyjne tufów. Wykazano również korzystny wpływ wstępnej aktywizacji tufu kwasem siarkowym na proces tworzenia zeolitów.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Tadeusz Kapuściński
Maria Probierz

Abstrakt

W ostatnich latach daje się zauważyć znaczny spadek produkcji węgla. Dotyczy to zarówno wszystkich jego typów, jak i wszystkich sortymentów. Duża część węgla zalega na zwałach i trudno znaleźć dla niego odbiorców. Zużycie krajowe węgla koksowego co roku maleje. Maleje także zapotrzebowanie na węgiel energetyczny. Plan rządowy, jak również plany poszczególnych kopalń i spółek węglowych, zakładają znaczne zmniejszenie jego wydobycia. Spowodowane jest to mniejszym zużyciem krajowym i małymi możliwościami eksportu. Wzwiązku z tym należy zastanowić się, jakie będą dalsze losy polskiego górnictwa. W artykule przedstawiono produkcją i strukturą wydobycia węgla kamiennego w 1999 roku. Intencją autora było pokazanie czym dysponujemy w chwili obecnej - jakie posiadamy gatunki węgla i wjakiej ilości.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Tadeusz Olkuski

Dodatkowe informacje

The subject matter of the articles published in Mineral Resources Management covers issues related to minerals and raw materials, as well as mineral deposits, with particular emphasis on:

  • The scientific basis for mineral resources management,
  • The strategy and methodology of prospecting and exploration of mineral deposits,
  • Methods of rational management and use of deposits,
  • The rational exploitation of deposits and the reduction in the loss of raw materials,
  • Mineral resources management in processing technologies,
  • Environmental protection in the mining industry,
  • Optimization of mineral deposits and mineral resources management,
  • The rational use of mineral resources,
  • The economics of mineral resources,
  • The raw materials market,
  • Raw materials policy,
  • The use of accompanying minerals,
  • The use of secondary raw materials and waste,
  • Raw material recycling,
  • The management of waste from the mining industry.

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji