Nauki Humanistyczne i Społeczne

Libri Gedanenses

Zawartość

Libri Gedanenses | 2023 | vol. 40

Abstrakt

Celem artykułu jest ukazanie sylwetki i kariery zawodowej prawnika Simona Clüvera (ok. 1540–1598) oraz zawartości części jego księgozbioru zachowanego w PAN Bibliotece Gdańskiej. Pochodzący z Gdańska Clüver studiował na uniwersytecie w Wit-tenberdze w latach 1558–1565. Po powrocie z podróży edukacyjnej po Europie został dyplomatą w służbie władz miasta Torunia. W 1584 roku uzyskał tytuł doktora obojga praw na uniwersytecie w Bazylei i rozpoczął pracę jako adwokat w sądzie kasacyjnym Rzeszy w Spirze. W 1586 roku osiadł na stale w Norymberdze, gdzie został syndykiem miejskim. Zachowana część biblioteki Clüvera składa się z rękopisów, w dużym stopniu jego autografów, oraz z szesnastowiecznych druków o różnorodnej tematyce. Woluminy oprawione są w tekturę obciągniętą pergaminem z dawnych rękopisów, grzbiety książek zostały wzmocnione tłoczoną na ślepo skórą jaśniejszej barwy. Na okładzinie przedniej, w górnym lewym rogu, umieszczano inicjały: S C I V D, po środku tłoczono złotem superekslibris herbowy właściciela.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Helena Dzienis
1
ORCID: ORCID

  1. Dział Zbiorów Specjalnych, PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15, 80-858 Gdańsk

Abstrakt

Zakupiony do zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej na aukcji w 2022 roku rękopiśmienny dokument stał się punktem wyjścia do próby wyjaśnienia okoliczności wieloletniego sporu pomiędzy rodem Denhoffów a rodziną de Sardi (następnie zaś gdańskimi dominikanami), zwieńczonego komplanacją podpisaną 22 lutego 1724 roku. Do obu zasłużonych dla Rzeczypospolitej familii należały wyraziste persony, które zostały przedstawione na tle obyczajowości epoki baroku.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Zofia Tylewska-Ostrowska
1
ORCID: ORCID

  1. Dział Zbiorów Specjalnych, PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15, 80-858 Gdańsk

Abstrakt

Artykuł prezentuje źródłoznawczą analizę trzech książek adresowych obejmu-jących Gdańsk. Zostały one wydane w latach 1817 (Adreß-Buch für das Königliche Dan-ziger Regierungs-Departement mit besonderer Berücksichtigung der Stadt Danzig und ihres Polizei-Bezirks), 1830 (Adreßbuch der Königlich Westpreussischen See- und Handlungsstadt Danzig und deren combinirte Vorstädte) i 1831 (Danziger Stadt- und Adreß-Almanach für das Jahr 1831). W tym okresie tego typu wydawnictwa ukazywały się incydentalnie w Gdańsku. Jak wykazano, trzy różne osoby przygotowujące omówione publikacje miały odmienne zapatrywania na to, co powinno się w nich znaleźć, stąd też dosyć spora ich różnorodność, zarówno edycyjna, jak i tematyczna.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Piotr Paluchowski
1
ORCID: ORCID

  1. Zakład Historii i Filozofii Nauk Medycznych, Gdański Uniwersytet Medyczny, ul. Tuwima 15, 80-210 Gdańsk

Abstrakt

Klub Sportowy „Gedania” powstał w 1922 roku. Celem działania Klubu było rozwijanie sprawności fizycznej jego członków, a także umacnianie polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. W artykule przedstawiono zbiory PAN Biblioteki Gdańskiej świad-czące o historii „Gedanii” w latach 1922–1951. Niewyczerpanym źródłem informacji o działalności Klubu jest polska i niemiecka prasa wydawana przed wojną w Gdańsku. Bogate zbiory fotograficzne dokumentują aktywność zawodników w poszczególnych sekcjach sportowych „Gedanii”. Biblioteka posiada ponadto życiorysy i wspomnienia spisane przez członków Klubu oraz zróżnicowane materiały archiwalne: Statut Klubu Sportowego „Gedania”e.V. w Gdańsku, świadectwa wydarzeń sportowych i towarzyskich, rozmaite pamiątki klubowe oraz pokaźny zbiór afiszy i ulotek z lat 1946–1951. Zacho-wane archiwalia przedwojenne są tzw. białymi krukami.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Szymon Juras
1
ORCID: ORCID

  1. Dział Zbiorów Specjalnych, PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15, 80-858 Gdańsk

Abstrakt

Artykuł źródłowy przedstawia nieznany do tej pory odpis zeznań Franza Zie-reisa, przechowywany w dziale rękopisów PAN Biblioteki Gdańskiej (Ms. 5193). Ziereis był niemieckim zbrodniarzem wojennym, długoletnim komendantem KL Mauthausen (1939–1945). Zeznawał dobrowolnie 24 maja 1945 roku, niedługo przed swoją śmiercią w wyniku ran odniesionych podczas zatrzymania przez amerykańskich żołnierzy. Choć zeznania ostatniego komendanta KL Mauthausen były już niejednokrotnie wykorzysty-wane (między innymi podczas tzw. głównego procesu zbrodniarzy niemieckich przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze w latach 1945–1946) i publikowane, to w istocie nigdy dotąd nie zostały przedstawione w języku polskim z komentarzem naukowym. W artykule podjęto także próbę identyfikacji istniejących do tej pory w polskich zbiorach rękopisów bądź odpisów zeznań Ziereisa, ze wskazaniem na podstawowe różnice między nimi.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Jan Daniluk
1
ORCID: ORCID

  1. Zakład Historii Gdańska, Pomorza i Regionu Nadbałtyckiego, Instytut Historii, Wy- dział Historyczny, Uniwersytet Gdański, ul. Wita Stwosza 55, 80-308 Gdańsk

Instrukcja dla autorów

INFORMACJA DLA AUTORÓW


Redakcja „Libri Gedanenses” decyduje o przyjęciu tekstu i po uzyskaniu pozytywnych recenzji o umieszczeniu w jednym z działów czasopisma: artykuły i komunikaty, materiały, eseje oraz recenzje i polemiki. Redakcja nie przyjmuje materiałów, które nie są przygotowane zgodnie z instrukcją wydawniczą oraz zastrzega sobie prawo wprowadzania zmian i skracania tekstów, a także wyboru ilustracji w uzgodnieniu z Autorami. Nadesłane materiały nie są zwracane.

Autorzy przenoszą na PAN Bibliotekę Gdańską prawa majątkowe i prawa zależne do opublikowanych tekstów na wszystkich znanych obecnie polach eksploatacji, w tym wymienionych w art. 50 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a w szczególności: utrwalanie i zwielokrotnianie drukiem i techniką cyfrową oraz wprowadzanie do obrotu egzemplarzy drukowanych i rozpowszechnianie w wersji cyfrowej.

„Libri Gedanenses” nie płaci honorariów autorskich. Autor otrzymuje egzemplarz autorski rocznika i wersję cyfrową swojej publikacji (plik pdf).


Instrukcja wydawnicza

Redakcja „Libri Gedanenses” prosi o przestrzeganie przedstawionych poniżej zasad przygotowywania i nadsyłania tekstów i ilustracji.

Autorzy podają tytuł/stopień naukowy/zawodowy, aktualne miejsce pracy oraz adres e-mail i adres pocztowy.

Teksty powinny być napisane w programie WORD w formacie RTF.
Artykuł nie może przekraczać 48 000 znaków (ze spacjami), a recenzja 12 000 znaków (ze spacjami).
Formatowanie tekstu: czcionka Times New Roman 12, interlinia 1,5 wiersza; formatowanie przypisów w dole strony: czcionka Times New Roman 10, interlinia 1,5 wiersza.
Wskazane jest sporządzanie przypisów i zestawianie bibliografii na wzór stosowany w czasopiśmie.
Do każdego tekstu należy dołączyć streszczenie o objętości od 800 do 1200 znaków (ze spacjami) i 5-7 słowami kluczowymi.
Ilustracje powinny być wykonane w formacie TIFF o rozdzielczości 600 dpi.
Spis ilustracji musi zawierać informacje o wykonawcach skanów/zdjęć i właścicielach odpowiednich praw autorskich.

Teksty oraz ilustracje należy nadsyłać w formie cyfrowej na adres: libri@bg.pan.pl (wyjątkowo na płycie CD/DVD pocztą na adres: „Libri Gedanenses”, PAN Biblioteka Gdańska, 80-858 Gdańsk, ul. Wałowa 15).

Dodatkowe informacje

Archiwum

Bibliografia zawartości „Libri Gedanenses” tom 1-35 (1968-2018) jest dostępna na stronie https://bgpan.gda.pl/o-bibliotece/libri-gedanenses/

Zasady etyki publikacyjnej

Zasady etyki publikacyjnej

Zasady etyki publikacyjnej „Libri Gedanenses” są zgodne z opracowanym przez Committee on Publication Ethics „Code of Conduct and Best Practice Guidelines for Journal Editors” https://publicationethics.org/files/Code_of_conduct_for_journal_editors_Mar11.pdf

Komitet Redakcyjny ocenia nadsyłane prace pod kątem ich zawartości bez względu na osoby autorów. Wszystkie otrzymane materiały pozostają poufne. Wgląd do nich mają wyłącznie redaktorzy, recenzenci, ewentualnie doradcy redakcji. Także recenzje posiadają charakter poufny.

„Libri Gedanenses” publikuje wyłącznie teksty oryginalne. Redakcja oczekuje od autorów rzetelności naukowej i uszanowania norm publikacji, zwłaszcza staranności w przytaczaniu wyników obcych prac. Zakłada się, że autorzy zapoznali się z przywoływanymi pozycjami.

Wszystkie osoby, które wniosły istotny wkład w powstanie pracy powinny być wymienione jako współautorzy. Pierwszy z nich przesyła ostateczny tekst do czasopisma po zatwierdzeniu przez pozostałych wersji przeznaczonej do publikacji.

Komitet Redakcyjny ma zawsze prawo wycofania pracy, jeśli stanowi plagiat, tekst był wcześniej opublikowany albo przedstawione wyniki badań okazały się niewiarygodne, zarówno z powodu świadomego działania autora, jak i niezawinionego błędu.

Procedura recenzowania

Procedura recenzowania


Komitet Redakcyjny „Libri Gedanenses” podejmuje wstępną decyzję o odrzuceniu albo zakwalifikowaniu nadsyłanych prac do recenzji. Podstawowymi kryteriami oceny są: zgodność tematu z profilem czasopisma, wartość merytoryczna tekstu, jego organizacja logiczna i forma językowa. Zaakceptowane materiały podlegają redakcji w porozumieniu z autorami.

Prace recenzowane są zgodnie z zasadami double blind review process. Każda z nich opiniowana jest przez dwóch znawców, wybieranych w sposób wykluczający konflikt interesów z autorem.

Recenzenci rekomendują oceniane teksty do przyjęcia, sugerując dokonanie uzupełnień i naniesienie poprawek albo opowiadają się za ich odrzuceniem. Recenzje są sporządzane na piśmie i kończą się jednoznaczną oceną opiniowanych prac. Na ich podstawie ostateczne decyzje podejmuje Komitet Redakcyjny.

Prace niemające charakteru naukowego – recenzje i polemiki oraz wspomnienia i sprawozdania – z zasady nie podlegają recenzjom, choć mogą zostać do nich skierowane. Pełna lista recenzentów podawana jest w odpowiednim tomie czasopisma.

Recenzenci

Tom 40 (2023)

dr hab. Bogdan Burliga (Uniwersytet Gdański)
dr hab. Sławomir Kościelak (Uniwersytet Gdański)
prof. dr hab. Krzysztof Lewalski (Uniwersytet Gdański)
dr hab. Gabriela Majewska (Uniwersytet Gdański)
prof. dr hab. Mieczysław Nurek
dr hab. Iwona Sakowicz-Tebinka (Uniwersytet Gdański)
dr hab. Marek Stażewski
prof. dr hab. Tadeusz Stegner (Uniwersytet Gdański)
prof. dr hab. Jacek Tebinka (Uniwersytet Gdański)
dr Anna Żeglińska (Uniwersytet Gdański)

Tom 39 (2022)

dr Zbigniew I. Brzostowski (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)
dr hab. Bogdan Burliga (Uniwersytet Gdański)
dr hab. Karol Łopatecki (Uniwersytet w Białymstoku)
dr Anna Łysiak-Łątkowska (Uniwersytet Gdański)
dr hab. Gabriela Majewska (Uniwersytet Gdański)
dr hab. Radosław Skrycki (Uniwersytet Szczeciński)
dr hab. Iwona Sakowicz-Tebinka (Uniwersytet Gdański)

Tom 38 (2021)

dr Zbigniew I. Brzostowski (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)
dr hab. Bogdan Burliga (Uniwersytet Gdański)
dr Anna Łysiak-Łątkowska (Uniwersytet Gdański)
dr hab. Gabriela Majewska (Uniwersytet Gdański)
dr hab. Iwona Sakowicz-Tebinka (Uniwersytet Gdański)
dr hab. Andrzej Woziński (Uniwersytet Gdański)


Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji