Nauki Techniczne

Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management

Zawartość

Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management | 2006 | No 1

Abstrakt

W referacie zaproponowano rozdzielenie pojęcia wartości zasobów kopaliny w złożu i" wartości złoża. Proponuje się zatem, aby wartość zasobów kopaliny obliczać jako sumę zdyskontowanych zysków ekonomicznych z okresu eksploatacji złoża, czyli jako rynkową wartość dodaną. Wartość złoża natomiast określono jako rynkową wartość dodaną powiększoną o już poniesione wydatki inwestycyjne. W referacie na przykładzie funkcjonowania przemysłu metali nieżelaznych przedstawiono metodykę i sposób kalkulacji obu koncepcji.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Herbert Wirth

Abstrakt

W artykule przedstawiono analizę efektów pracy OZWR w oparciu o zblokowane układy operacji technologicznych. Zaproponowano wyodrębnienie trzech bloków w całym technologicznym układzie wzbogacania rud miedzi. Przeprowadzona została analiza zapotrzebowania energetycznego poszczególnych bloków, a na podstawie wyników dokonano oceny konkurencyjności trzech rejonów OZWR.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Daniel Saramak

Abstrakt

W artykule zaprezentowano podstawowe definicje i założenia opracowanej metody modelowania i optymalizacji robót górniczych w kopalni węgla kamiennego z wykorzystaniem sieci stochastycznych. Metoda może stanowić narzędzie wspomagające proces projektowania przyszłych robót górniczych z uwzględnieniem wymagań decydenta w sferze poziomu wyników produkcyjnych oraz ekonomiczno-finansowych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Edyta Brzychczy

Abstrakt

W artykule przedstawiono wyniki badań ciśnienia generowanego przez złoże uplastycznionych ziaren dla wybranych klas ziarnowych 9 węgli o zróżnicowanych właściwościach koksotwórczych. Badania przeprowadzono zarówno dla warunków stałej objętości, jak też ograniczonej ekspansji pirolizowanej próbki węgla w okresie jego uplastycznienia. W przypadku tych ostatnich stopień ekspansji był adekwatny do wielkości skurczu węgla występującego powyżej temperatury resolidacji, określanego w sposób ilościowy za pomocą metody Sapożnikowa. Stwierdzono, iż wielkość ciśnienia generowanego przez węgiel podczas pirolizy w warunkach stałej objętości jest zależna od jego właściwości koksotwórczych oraz uziarnienia. Należy podkreślić, że w takich warunkach wysokie ciśnienia koksowania generować mogą zarówno węgle o wysokiej, jak i niskiej zawartości części lotnych, oczywiście pod warunkiem posiadania odpowiednich właściwości koksotwórczych. W przypadku pirolizy prowadzonej w warunkach ograniczonej ekspansji jedynie węgiel H. Robert o relatywnie niskiej zawartości części lotnych oraz umiarkowanej zdolności do dylatacji wykazał zdolność do generowania ciśnienia koksowania. Trzeba podkreślić, iż właśnie tego typu węgle należy traktować jako niebezpieczne składniki mieszanek koksowniczych, mogące powodować uszkodzenia masywu ceramicznego baterii oraz trudności z wypychaniem koksu z komory.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Andrzej Rozwadowski
Andrzej Strugała

Abstrakt

Niekontrolowane wypływy metanu na powierzchnię w rejonie niecki ostrawskiej (ODP) i pietrzwaldzkiej (PDP) są związane z zakończeniem eksploatacji węgla w tych rejonach oraz z dotychczas nieustalonym (PDP) bądź quasi-ustalonym (ODP) reżimem płynów w antropogenicznie zmienionych warunkach hydraulicznych masywu karbońskiego. Sytuacja taka będzie długotrwale zagrażać środowisku naturalnemu, bezpieczeństwu ludzi i ich majątku. W polskiej części GZW wypływy metanu na powierzchnię nie sąjeszcze znaczącym problemem, przyszła likwidacja kopalń powinna być jednak poprzedzona przygotowaniem środków zapobiegawczych. Preferowanym wariantem rozwiązania jest sterowane, aktywne odgazowanie i obniżenie ciśnienia w strefie aeracji nad poziomem wód w zatopionych obszarach górniczych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Arnost Grmela
Nada Rapantova
Krzysztof Labus

Abstrakt

W artykule przedstawiono wpływ sekurytyzacji jako alternatywnego źródła pozyskania kapitału na wybrane wskaźniki finansowe. Zmiana wartości wskaźników ma miejsce w sytuacji, gdy firma zużyje uzyskaną z sekurytyzacji należności gotówkę albo do sfinansowania przedsięwzięcia rozwojowego, albo do spłaty zadłużenia. W celu ukazania wpływu sekurytyzacji na wskaźniki finansowe wybrano te wskaźniki, na które wspomniana technika wpływa i może poprawić ich wartość.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Patrycja Bąk
Roman Magda
Tadeusz Woźny

Dodatkowe informacje

The subject matter of the articles published in Mineral Resources Management covers issues related to minerals and raw materials, as well as mineral deposits, with particular emphasis on:

  • The scientific basis for mineral resources management,
  • The strategy and methodology of prospecting and exploration of mineral deposits,
  • Methods of rational management and use of deposits,
  • The rational exploitation of deposits and the reduction in the loss of raw materials,
  • Mineral resources management in processing technologies,
  • Environmental protection in the mining industry,
  • Optimization of mineral deposits and mineral resources management,
  • The rational use of mineral resources,
  • The economics of mineral resources,
  • The raw materials market,
  • Raw materials policy,
  • The use of accompanying minerals,
  • The use of secondary raw materials and waste,
  • Raw material recycling,
  • The management of waste from the mining industry.

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji