Nauki Techniczne

Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management

Zawartość

Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management | 2006 | No 2

Abstrakt

Wartykule przedstawiono analizę globalnych pierwotnych nośnikówenergii, ich zasoby, produkcję i zużycie. Na tym tle omówiono rolę węgła do produkcji energii elektrycznej w Europie.jak również na Ukrainie. Szczególną uwagę zwrócono na sytuację w górnictwie węglowym Ukrainy. Wskazano na możliwości zastosowania węgla do produkcji paliw płynnych, mając na uwadze ochronę środowiska przyrodniczego w energetyce, przedstawiono możliwości zamiany węgla na gaz ziemny przy wytwarzaniu energii elektrycznej.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

G. G. Pivnyak
M. V. Rogoza

Abstrakt

Wraz ze wzrostem poziomu życia, narastającym problemem stają się odpady powstające w wyniku działalności przemysłowej i bytowej człowieka. Celem nadrzędnym państwa w zakresie gospodarowania odpadami jest zapobieganie powstawaniu odpadów, odzyskiwanie surowców, ich ponowne wykorzystanie oraz bezpieczne dla środowiska unieszkodliwianie. Wartykule scharakteryzowano złoża ołowiu występujące w Polsce. Omówiono sposoby otrzymywania ołowiu metalicznego, jak również opisano jego właściwości fizyczne i chemiczne oraz zastosowanie. Przedstawiono sposób odzysku tego cennego surowca na przykładzie zakładu Baterpol Sp. z o.o. zajmującego się przeróbką oraz utylizacją akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Zwrócono również uwagę na prawodawstwo polskie i unijne związane z gospodarką odpadami.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Justyna Pyssa

Abstrakt

Likwidacja zakładów górniczych na obszarze Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego wymagała rozwiązania szeregu zagadnień związanych z ukształtowaniem nowej gospodarki wodnej. Dotyczyła ona zarówno terenów położonych wokół dwóch kopań odkrywkowych,jak i byłych pól górniczych kopalni otworowej. Brak jednoznacznej, przedeksploatacyjnej dokumentacji stosunków wodnych oraz niedostateczne wykorzystanie prognoz hydrogeologicznych spowodowało określone trudności i zwiększyło koszty likwidacji tak dużych przedsiębiorstw górniczych. Założenia i bieżąca kontrola skuteczności odwadniania terenów pogórniczych, prognozowanych zmian położenia zwierciadła wody w piętrach wodonośnych oraz wielkości przepływów wód podziemnych były treścią badań wykonanych na numerycznym modelu obszaru filtracji. Przedłużający się okres likwidacji wyrobisk pogórniczych siarki jest negatywnym przykłademtrudności,jakie występują w przypadku braku wiążących decyzji dotyczących sposobu i warunków prowadzenia prac likwidacyjnych i niezabezpieczenia dostatecznych środków finansowych na ten cel.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Tadeusz Gołda
Andrzej Haładus
Ryszard Kulma

Abstrakt

Wartykule przedstawiono podstawowe założenia metody danych złożonych-Compositional Data Analysis. Metoda ta pozwala na statystyczną interpretację danych, w których wartości zmiennych sumują się do pewnej całości. Pokazano przykłady zastosowania metody CDA dla danych hydrogeologicznych oraz petrologicznych - w tym interpretację tych danych i ich wizualizację za pomocą diagramów trójkątnych. Specyfiką metody jest możliwość stosowania szeregu procedur przekształceń, np. amalgamacji danych. perturbacji, uwalniania i centrowania.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Krzysztof Labus
Małgorzata Labus

Abstrakt

W artykule przedstawiono wyniki geostatystycznych badań złóż kopalin stałych w Polsce. Zwrócono uwagę na korzyści wynikające z zastosowania liniowej gcostatystyki przy dokumentowaniu złóż. Wskazano na potrzebę głębszego analizowania struktury zmienności złoża i uwzględniania anizotropii oraz niejednorodności w szacowaniu zasobów. Metody geostatystyczne dzięki swym zaletom powinny być powszechnie wykorzystywane przy dokumentowaniu złóż.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Zbigniew Kokesz

Abstrakt

W artykule zaprezentowano teorię technik sieciowych i budowę sieci stochastycznej wprowadzonej do metody modelowania i optymalizacji robót górniczych w kopalni węgla kamiennego. Metoda może stanowić narzędzie wspomagające proces projektowania przyszłych robót górniczych z uwzględnieniem wymagań decydenta w sferze poziomu wyników produkcyjnych oraz ekonomiczno-finansowych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Edyta Brzychczy

Abstrakt

W artykule przedstawiono analizę możliwości wykorzystania sekurytyzacji aktywów w górnictwie węgla kamiennego na przykładzie spółki AAA S.A. Sekurytyzacja aktywów stanowi nowe źródło finansowania działalności przedsiębiorstw na rynku kapitałowym.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Patrycja Bąk
Roman Magda
Tadeusz Woźny

Dodatkowe informacje

The subject matter of the articles published in Mineral Resources Management covers issues related to minerals and raw materials, as well as mineral deposits, with particular emphasis on:

  • The scientific basis for mineral resources management,
  • The strategy and methodology of prospecting and exploration of mineral deposits,
  • Methods of rational management and use of deposits,
  • The rational exploitation of deposits and the reduction in the loss of raw materials,
  • Mineral resources management in processing technologies,
  • Environmental protection in the mining industry,
  • Optimization of mineral deposits and mineral resources management,
  • The rational use of mineral resources,
  • The economics of mineral resources,
  • The raw materials market,
  • Raw materials policy,
  • The use of accompanying minerals,
  • The use of secondary raw materials and waste,
  • Raw material recycling,
  • The management of waste from the mining industry.

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji